Recese? Pozvolný růst? Či stagnace? Jaký bude rok 2023 z pohledu nemovitostí

Cena nemovitostí dle slov odborníků opustila svůj vrchol a pomalu se můžeme „těšit“ na jejich pád. V roce 2023 se očekává pozvolný pád cen nemovitostí, který by se mohl zastavit někde mezi 7 – 9 %.

Stagnace trhu v současné chvíli může  znamenat mnoho nejen pro zájemce o  vlastní bydlení, ale také pro developery a stavební průmysl. „Očekáváme, že nedojde k velkým volným pádům  cen nemovitostí během následujících dvou let. Spíše se bude jednat  o „korekci“ cen dle aktuálního  stavu a poptávky,“ uvádí na začátek CEO společnosti Československá bytová a.s., Vladimír Lazový.
Výraznější pokles neočekávají ani developerské skupiny, které neustoupily od svých plánů a záměrů. V současné chvíli spíše zaznamenávají zastropování cen a připravují se na optimalizaci jednotlivých projektů. „My naše projekty jakkoli nebrzdíme. Cítíme, že se některé možná natáhnou, ale neustupujeme od nich. Věřím, že se tato krize pomalu a jistě rozplyne a celkový průmysl půjde, sice pomalu, ale nahoru,“ dodává Lazový, jehož skupina v dalším roce chystá několik zajímavých akvizic.
S nákupem nových nemovitostí je lepší vyčkat, až se celý trh zdrachá. „Myslím si, že kupovat nyní nemovitost není uplně vhodné. Vysoké ceny, nedostupnost hypoték, schopnost splácet závazky, atd. Klientům se snažíme předat pohled na celkovou situaci hospodářství a nejrůznější návaznosti. Většinou si chtějí své peníze investovat a následně, až to trh dovolí budou pokračovat v původním plánu. Myslím si, že počkat si, se nyní vyplatí úplně všem,“ dodává Lazový.
Aktivita na trhu s bydlením i s hypotékami se výrazně snížila. Hlavním důvodem je již zmiňovaná nedostupnost hypoték, ale i nejistota, která drží zpátky i některé kupující, kteří mají k dispozici hotovost. „Pokud má někdo hotovost, radíme mu, aby zvažoval investice,  které jsou kryté nemovitostí. Ta uchová a dost často i v době této „krize“ jejich hodnotu zvýší.  Po určité době si mohou investoři své finance opět vybrat i se zhodnocením a rozhodnout s dále. Mnoho lidí pak pokračuje v investování i nadále,  byť například s menší částkou,“ dodává Lazový.