Hypotéky zdražují a lidé přestávají mít zájem o nemovitosti?

I takové jsou indicie z trhu nemovitostí. 30% propad úvěrů na financování nemovitostí mluví za vše. I přes to zájem o nemovitosti je obrovský. Byť jejich získání je čím dál složitější. Průměrná hodnota úrokové sazby v Červenci vzrostla na 6,24 %. „Cítíme nový trend, který bude více vázaný na množství peněz klientů a jejich možnosti. Vidíme velkou příležitost v investicích do nemovitostí, či v dluhopisech. Nové bydlení bude dle nás dočasně nedostupné pro klasického retailového klienta  a mladé rodiny a lidé budou chtít své prostředky ochránit,“ dodává k situaci Vladimír Lazový, zakladatel Československé bytové a.s.
Propad v hodnotě poskytnutých úvěrů činí oproti předcházejícímu období několik jednotek mld. „Drahé hypotéky dávají lidem možnost a příležitost zamyslet se nad tím, jak své finance ochránit a navíc zhodnotit. Tato situace na trhu s úrokovými sazbami bude trvat ještě nějaký čas, ale chytří nenechají své finance zahálet,“ předjímá Lazový.
Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od šesti do sedmi procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. V posledním období však jejich dosavadní růst do velké míry ustal, což souvisí s vývojem tržních úrokových sazeb. „Pokud nedojde k eskalaci problémů v zahraničí, či dalšímu energetickému šoku, očekáváme, že úrokové sazby dosahují svého vrcholu. Uvidíme, jak se situace vyvrbí. My klientům doporučujeme počkat s nákupem nemovitosti a vyhledáváme pro ně alternativní způsob zhodnocení financí, aby byli připraveni na pozitivnější období na trhu s úvěry,“ uzavírá téma Lazový.