Hypoindex, hypotéky, vlastní bydlení? Jak to nahlížet?

O hypoindexu, hypotékách, vlastním bydlení jsme si popovídali s ředitelem distribuce pro Slovensko, Robertem Greizingerem. 

V poslední době se často začal řešit tzv. hypoindex. Jak byste toto objasnil našim čtenářům?

Hypoindex je oficiální, tzv. vážená úroková sazba hypoték v rámci České republiky. Vážená se jí říká podle jejího výpočtu, kde jsou hlavními vahami objemy poskytnutých hypoték, tj. kolik si lidé v daném měsíci půjčili peněz. Neboli průměrná úroková sazba za dané období. Zahrnují objem a úroky u poskytnutých hypoték. A když se řeší hypoindex, řeší se vzrůstající sazby u hypoték.

V poslední době hypotéky značně podražily. Je vůbec ještě reálné, aby „obyčejní“ lidé dosáhli na takovýto typ úvěru dlouhodobě?

Bývanie je jedna so základných ľudských potrieb, to znamená, že záujem o kúpu bývania tu bude vždy. Podmienky na to kto a v akej výške môže dostať hypotéku alebo úver na bývanie je plne v rukách centrálnych a lokálnych bánk. Osobne si myslím, že podmienky na poskytovanie úverov sa budú postupne sprísňovať, tak ako je to v bežné v západnej európe. Je ideálne sa obrátiť na finančných sprostredkovateľov, ktorý vedia klientovi nájsť riešenie na mieru, prípadnou kombináciou viacerých úverových produktov.

Je vhodné v této době investovat do nemovitostí? O jaké nemovitosti mají lidé vlastně nyní zájem?

Do nehnuteľností ak je to  určené na vlastné bývanie, je vhodné investovať vždy. Ak sa bavíme o investičných nehnuteľnostiach na prenájom, tu je to na zváženie. Zaujímavý typ investovania je napríklad do realitých fondov, kde tieto fondy dokážu ponúknuť zaujímavý výnos pre klienta, bez starostí s vlastníctvom investičnej nehnuteľnosti (nájomníci, opravy, poistenia, vlastný čas). V tejto dobe mám ale pocit, že ľudia nakupujú takmer všetko čo je v ponuke na inzertných portáloch :-).

Prozaická otázka na závěr – nájem, nebo vlastní bydlení? Co byste doporučil Vy?

Ťažká otázka. Na našom území sme zvyknutý nehnuteľnosti vlastniť, z Európe to ale bežné nieje. Je to veľmi individuálne, či vlastniť alebo byť v nájme. Oba typy bývania majú svoje výhody a nevýhody, toto rozhodnutie by som nechal ale na osobnom rozhodnutí každého klienta.