Ceny nemovitostí jen tak neklesnou

Trh nemovitostí zažívá jednu ránu za druhou. Nové byty se neprodávají, hypotéky zdražují a to nemluvíme o cenách energií. V čem tkví budoucnost na trhu nemovitostí? Bude se brzy zase prodávat, nebo je to v nedohlednu? 
Pokles úvěrů určených pro nové bydlení výrazně klesl. Dá se očekávat i pokles ceny nemovitostí?
Osobně to neočekávám. Nemajít totiž moc kam klesat. Naopak očekávám jiné směřování poptávky po bydlení – pronájmy, nebo prostě lidé počkají a budou šetřit, nebo ti chytřejší investovat. Hlavním cílem současné populace by mělo být, co nejšikovněji uchránit své peníze.
Stále více lidí kupuje nemovitosti za hotovost je to trend, který bude pokračovat?
Nemyslím si to, šťavnatá léta jsou nyní pryč. Lidé začnou obracet každou korunu nebo cent a vlastní bydlení nebude chvilku prioritou. Čekáme, že lidé zapřemýšlí a přesunou svou hotovost spíše do investic. Cihla je cihla, ale ta investiční bude nyní dostupnější.
 
Ubírají se investiční projekty i směrem nájemního bydlení?
Určitě ano, ale je to výrazně v menšině. Více nám dává smysl investovat do celků, které mají další podnikatelský potenciál. Jednou z možností bude určitě i družstevní bydlení. My doporučujeme lidem rozmělnit jejich investiční portfolio, a uchovat hodnotu peněz např. v dluhopisech. Riziko ztráty financí by mělo být kryto reálnými nemovitostmi. To je naše doporučení.
Za ČSB a.s. odpovídal zakladatel Vladimír Lazový.