Stavební spoření jako dárek? Spořením již odzvonilo!

Pohyb na trhu se stavebním spořením zažívá v období konce roku boom. Jeho oblibu dokumentuje množství uzavřených smluv. „Dříve šlo o zajímavý nástroj pro spoření a jakousi jistotu. Nyní hodnotíme tyto nástroje jako příliš konzervativní a zhodnocení je příliš malé. V porovnání s inflací a dalšími hrozbami můžeme mluvit o téměř devalvaci peněz,“ dodává s úsměvem Vladimír Lazový z Československé bytové a.s.
V současné chvíli má stavební spoření sjednáno za rok 2022 více než 300tis osob. „Pokud chci dát někomu hezký dárek, tak bych uvažoval spíše o dluhopisech, které jsou kryté nemovitostmi. S těmi trh třást ještě nějakou chvíli nebude a posléze se uvidí, jak se trh vyvine. Nicméně dárek v podobě dluhopisu mi přijde rozumnější a má jistou hodnotu, než smlouva s příspěvkem 2000 od státu. Troufám si tvrdit, že v současné chvíli stavebním spořením již odzvonilo,“ dodává tip na vánoční dárek Lazový.
ČSB v současné chvíli chystá další dluhopisy, které jsou kryty nemovitostmi a připravuje také spuštění fondu. „Umím si představit, že bych svým vnukům a vnučkám dal dluhopis, který je za 30 let vyšvihne a koupí si například své vlastní bydlení. Nicméně umím si představit, že ne každý umí takto přemýšlet,“ dodává na závěr Lazový.