Nájmy rostou o desítky procent

Zájem o nájemní bydlení raketově roste. Na vině je zdražování hypoték v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí. Pro čím dál větší množství lidí je pořízení jejich vlastního bydlení nad hranice jejich příjmových možností.
Meziročně je zaznamenán nárůst ceny pronájmu v průměru o 20 %. Není výjimkou, že vybrané lokality a nemovitosti podražily ještě o více procent. „Je to věk nájemní. Spousta lidí možná na vlastní bydlení ze současné generace ani nikdy nedosáhne s ohledem na ceny a pravidla získání úvěru ve vztahu k produktivnímu věku, kdy lze úvěr splácet. Navíc najít a získat hezký podnájem je čím dál těžší. Ty nejlepší inzeráty jsou do dvou dnů po zveřejnění ihned pryč. Většina podnájmů je do týdne rozebrána a kritéria výběru nájemců jsou čím dál tvrdší,“ dodává ze společnosti Československá bytová a.s., Vladimír Lazový.
Vzhledem k vysoké poptávce po bydlení se dá očekávat navíc další nárůst cen. „Ceny porostou do doby, než opadnou úrokové míry a opět případně dojde k zpřístupnění úvěrů. Tím může dojít k narovnání nájemného a snížení poptávky po tomto druhu bydlení,“ dodává Lazový.
Společnost ČSB se snaží případně svým klientům pomoci k vyřešení těchto strastí výkupem nemovitosti a následně garantovaným nájemným pod úrovní standardního nájmu v dané lokalitě. „Snažíme se lidem, kteří potřebují pomoci s bydlením opravdu pomoci. Ať už jde o výkup nemovitosti a následný pronájem, který je pod úrovní standardních nájmů atd. V současné chvíli je to čím dál větší téma a počet takových žádostí strmě stoupá,“ komentuje situaci na trhu Lazový.