Koupit byt? Holý nesmysl! Investice do pozemku? Čím dál méně reálné!

Trend prohlubující kritickou situaci na trhu s nemovitostmi pokračuje. A to i přes pokračující výstavbu nových bytových jednotek. „Do konce roku by mělo vzniknout např. v Praze ještě několik tisíc nových bytů. Zájem o ně však prudce klesá a to i přes stagnaci ceny za m2,“ popisuje situaci na trhu CEO společnosti Československá bytová a.s., Vladimír Lazový.

Nereálná očekávání jsou zejména u inzerátů, kde si prodej zajišťují přímo vlastníci. Vždy záleží na tom, jak prodávajícího tlačí nebo netlačí čas. „Situaci prohlubují nesourodá očekávání kupujících a prodávajících. I s ohledem na růst cen, inflaci  a celkovou společenskou situaci,“ dokresluje Lazový. Tuto situace dokresluje i meziroční pokles o téměř 80 % v oblasti nemovitostí a jejich nákupu.

Raketově letí vzhůru i ceny nájmů. Ty často kopírují růsty cen energií, ale také kopírují zvyšující se poptávku po tomto druhu bydlení. „Možností, jak si zajistit bydlení je však dle nás stále dost. Rozhoduje štěstí a správný čas. Rozdíly mezi nájmy jsou  s ohledem na velikost nemovitosti a region  značné,“ dodává Lazový.

V postupném zdražování pokračují také  pozemky a stavební parcely. „Poptávka převyšuje značně nabídku a to se promítá samozřejmě do ceny. Zlaté pravidlo – levně koupit, draho  prodat už téměř nefunguje,“ dodává s úsměvem Lazový.