Do čeho by investoval na začátku své investorské kariéry hlavní představitel ČSB, Vladimír Lazový? Na to jsme se ho zeptali v našem krátkém rozhovoru

Vladimíre, v současné době je trh nemovitostí velmi dynamický, jak to vnímáte Vy? Co je dle analytiků ČSB zajímavé?

Nyní je velmi zajímavé vyhledávat investice do alternativních produktů, kde je zajímavé zhodnocení. Co se týká nemovitostí – nevyplatí se kupovat byty ve velkých městech. Snižují se ceny pronájmů a rostou ceny takových nemovitostí. Zajímavé jsou jistě investice do nemovitostí majitelů, které postihl jakkoli Covid-19. Například to mohou být nemovitosti lidí, kteří spekulovali na výnos přes AirBnB atd.

Je investování do nemovitostí pro všechny? Nebo se dá investovat do nemovitostí i s menším vstupním kapitálem?

Určitě se dá investovat i s menší částkou pomocí investiční společnosti. Investoři s větším kapitálem si většinou již hledají full-servis firmy, které se starají o všechny náležitosti investic včetně dalších činností spojených s jejich vlastnictvím, pronajímáním, atd.

Co byste lidem, kteří mají zájem investovat do nemovitostí poradil do začátku? 

Jasně si říci, co od toho očekávají. Pravidelný roční výnos? Budou jim chodit pravidelně peníze z nájmu? A nebo mají lidé tuto investici jako úschovnu peněz, tzn. kupují si imaginární cihlu, takže ví, že za dvacet let ta nemovitost pořád bude stát na svém místě a mají své peníze zajištěné. Říci si co od investic očekávám, je strašně důležité a ovlivňuje to další kroky. Očekávání jsou velmi důležitá, protože nemovitosti a jejich ceny neporostou donekonečna. Potenciální investoři se pak rozdělí na aktivní, spekulativní a konzervativní. Dle toho pak mohou vybírat vhodné nemovitosti a nástroje.

Pokud byste byl na začátku, jako začínající investor bez zkušeností. Jakým směrem byste se vydal a kam byste své prostředky investoval?

Rozdělil bych své peníze. Rozdělil bych riziko do více forem investic. Větší část bych investoval do nemovitostí, nemovitostních fondů atd. Zbytek prostředků bych vložil do akcií, ale nespekuloval bych na krátkou dobu a vysoký výnos, protože nyní nereagují na aktuální situaci a pravidla trhu. Protože očekávám korekci trhu, proto bych počítal s menším a stabilnějším výnosem. Část peněz bych možná dal i do zlata. Maximálně 10 – 20 %, s tím, že na tyto prostředky nebudu dalších 20 – 30 let vůbec sahat. Takto bych začal svou pouť investora já.