Ceny nemovitostí začínají padat

Nezrekonstruované byty, nezateplené domy a chaty začínají zaznamenávat pozvolný pád cen. Trh uvádí snížení cen, až o 20 %. I přes to prodeje nemovitostí klesly o více než 28 %. Nejvíce kupujících je s vlastními zdroji. Tento trend zůstane ještě nějakou dobu na vrcholu.

Realitní trh očekává, že jakmile se stabilizují ceny energií a hypoteční sazby začnou klesat, poptávka po nemovitostech se opět zvýší a tím se zastaví i zlevňování. „Nemyslím si, že slevy na cenách nemovitostí budou dlouhodobý trend. Přece jen cihla je cihla. Povzbuzení realitního trhu očekáváme nejdříve koncem roku 2024. Vše ale závisí na celkové situaci na trhu a celé ekonomice,“ dodává šéf společnosti Československá bytová a.s., Vladimír Lazový.

Podobný trend je vidět i u chat a rekreačních nemovitostí. Jejich cenu vyhnal nahoru covid. Nyní se ale stabilizují i ony. „Hodně záleží na lokaci a stavu nemovitosti. Cenu vzhůru žene i zájem kupujících. Ten může vyhnat cenu i o milion korun nahoru,“ dodává Lazový.

Poptávka po podnikatelských nemovitostech stagnuje

Opačný trend je vidět u cen pronájmů nemovitostí, které slouží k podnikání. „Podnikatelské objekty všeobecně nejsou moc žádané. Pokud ovšem nenesou vidinu velkého zisku s nízkou investicí. Těch ale na trhu není tolik. Na druhou stranu – podnikat v této době není uplně med. Očekáváme, že i v tomto duchu se budou pohybovat pronájmy za účelem podnikání a výsledná cena pronájmu se může značně lišit od očekávání,“ dodává Lazový.